-
strumenti difficili del petrolio
-
Strumenti di prova dell'antigelo del grasso e dell'olio lubrificante
-
Apparecchiatura di collaudo del combustibile diesel
-
Apparecchiatura di collaudo dell'olio del trasformatore
-
Strumento di prova dell'alimentazione
-
Strumenti farmaceutici di prova
-
Apparecchiatura di collaudo dell'olio da tavola
-
Strumenti di analisi chimica
-
Apparecchiatura di collaudo dell'olio lubrificante
-
Strumento della prova della farina
-
Strumenti di prova dell'alimento
-
Apparecchiatura di collaudo del petrolio greggio
-
Apparecchiatura di collaudo dell'olio idraulico
-
Tester del punto di infiammabilità
-
Tester cinematico di viscosità
-
Tester del punto di congelamento
-
Apparecchiatura di penetrazione del cono
Transformer Oil Auto Carbon Residue Testing Machine RT ~ 500℃ Micro Mode ASTM D4530
| Luogo di origine | Cina |
|---|---|
| Marca | Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. |
| Certificazione | GB/T 17144, ASTM D4530, ISO 10370, GB/T 268 |
| Numero di modello | SH109 |
| Quantità di ordine minimo | 1 |
| Imballaggi particolari | cassa di legno |
| Tempi di consegna | 7 - 15 giorni lavorativi |
| Termini di pagamento | T/T |
| Capacità di alimentazione | 10000 set/anno |
| Intervallo di misurazione | 0,10% (m/m) ~ 30,0% (m/m) | Intervallo di temperatura | RT ~ 500 ℃ |
|---|---|---|---|
| Precisione della temperatura costante | 500 ℃ ± 2,0 ℃ | Tempo di temperatura costante | 15 minuti |
| dimensione della camera di combustione | Φ85mm * 105mm | Bottiglia per la raccolta dei liquidi di scarto | 200 ml |
| Evidenziare | Transformer oil carbon residue tester,Micro mode lube oil testing equipment,ASTM D4530 oil testing machine |
||
SH109 Automatic carbon residue tester
The SH109 fully automatic residual carbon analyzer is designed and manufactured in accordance with the requirements of GB/T 17144-2021 "Determination of residual carbon in petroleum products (micro method)", "ASTM D4530" and "ISO 10370:1993" standards. It has the characteristics of beautiful appearance and easy operation. The test results are consistent with those of GB/T 268 (Koch method) and are also suitable for detecting petroleum products composed of distillate oil with residual carbon values below 0.10 (m/m).
Petroleum residual carbon: The residue formed by the gas decomposition products emitted from an oil sample after heating, evaporation, and cracking. Expressed in terms of quality score
Principle: Place the weighed sample into a sample tube and heat it up to 500 ℃ in an inert gas (nitrogen) atmosphere according to the prescribed temperature program. The volatile substances generated during the reaction process are carried away by nitrogen, and the carbonaceous residue left behind is reported as a percentage of the original sample to determine the trace residual carbon value.
Performance Features
● Adopt 5 color LCD touch screen automatic calculation, optional printing function, main board with communication interface.
● The whole heating process program control, automatic control of heating rate, automatic control of the set temperature, stable temperature control.
● Display instrument is in a state of "purge", "temperature rise" and "constant temperature"
● Adopt embedded operating system, temperature rise, flow automatic control, real-time display experiment process
● Can edit the input sample tube, sample quality, automatic calculation of carbon residue value.
● Can store hundreds of groups of historical data, convenient query. Historical data can be queried by date
Main technical parameters
| Measurement range | 0.10% (m/m) ~ 30.0% (m/m) |
| Temp range | RT ~ 500℃ |
| Constant temp accuracy | 500℃± 2.0℃ |
| Constant temp time | 15min |
| Measurement accuracy | ± 0.5℃ |
| Gas consumption | A standard nitrogen cylinder with a pressure of 14700kPa (150kg/cm²) |
| Set time error | <0.1s |
| Number of experimental wells | 12 wells for 3ml and 4ml test tubes; A 10ml test tube has 6 wells |
| Pressure regulation range | 0kPa (0kg/cm²) ~ 392kPa (4kg/cm²) |
| Combustion chamber size | Φ85mm * 105mm |
| Waste liquid collection bottle | 200ml |
| Heater power | 1000W |
| Dimensions | 420 * 420 * 470mm |
| Instrument weight | 24kg |
| Packaging size | 650 * 550 * 700 mm |
| Packaging weight | 45kg |
| Flow regulation range | 100ml/min ~ 1000ml/min; Automatic switching between 150ml/min and 600ml/min |
| Working power supply | AC220V ± 10% 50Hz |
![]()
Note: The appearance pictures, dimensions, volume, and weight of the instrument are for reference only. If there are any updates to the instrument, there may be slight changes without prior notice.
Packing list
| S/N | Name | Unit | Quantity | Remarks |
| 1 | Micro carbon residue tester | Set | 1 | |
| 2 | Small sample test tube | Piece | 10 | |
| 3 | Large sample test tube | Piece | 10 | |
| 4 | Sample tube rack | Piece | 1 | |
| 5 | Power cable | Piece | 1 | |
| 6 | Instructions | Copy | 1 | |
| 7 | Certificate warranty card | Copy | 1 |
Instrument Quality Assurance Certificate
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The provided instrument materials are brand new, meet quality standards, and have a manufacturer's certificate of conformity;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The overall quality assurance period of the equipment is one year (excluding normal wear and tear of vulnerable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that occur during the warranty period. Due to equipment malfunction caused by the user's responsibility, we are responsible for repairing and charging reasonable fees.
----Lifetime discounted supply of parts for equipment, and lifetime maintenance and repair of the entire machine.
----After the expiration of the warranty period, if the user needs maintenance and technical services, we will only charge a cost fee.
Packaging and Delivery
1. Goods packaging: standard wooden or cardboard boxes.
2. Internal packaging: Elastic pearl cotton packaging product, hardwood board+strong bandage to fix corners.
![]()

