-
strumenti difficili del petrolio
-
Strumenti di prova dell'antigelo del grasso e dell'olio lubrificante
-
Apparecchiatura di collaudo del combustibile diesel
-
Apparecchiatura di collaudo dell'olio del trasformatore
-
Strumento di prova dell'alimentazione
-
Strumenti farmaceutici di prova
-
Apparecchiatura di collaudo dell'olio da tavola
-
Strumenti di analisi chimica
-
Apparecchiatura di collaudo dell'olio lubrificante
-
Strumento della prova della farina
-
Strumenti di prova dell'alimento
-
Apparecchiatura di collaudo del petrolio greggio
-
Apparecchiatura di collaudo dell'olio idraulico
-
Tester del punto di infiammabilità
-
Tester cinematico di viscosità
-
Tester del punto di congelamento
-
Apparecchiatura di penetrazione del cono
Transformer Oil Low Temp Closed Flash Point Tester 0 ~ +350℃ Compressor Refrigeration ASTM D93
| Luogo di origine | Cina |
|---|---|
| Marca | Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd |
| Certificazione | GB/T 261 ISO 2719 GB 5085.4 ASTM D93 |
| Numero di modello | SH105C |
| Quantità di ordine minimo | 1 |
| Imballaggi particolari | cassa di legno |
| Tempi di consegna | 7 - 15 giorni lavorativi |
| Termini di pagamento | T/T |
| Capacità di alimentazione | 10000 set/anno |
| Gamma di rilevazione del punto di infiammabilità | 0 ~ +350℃ | Precisione del controllo della temperatura | ± 0,1°C |
|---|---|---|---|
| Dispositivo di accensione | Punto di accensione elettronico, non richiesta alcuna fonte di gas | Metodo di refrigerazione | Refrigerazione del compressore |
| Volume sperimentale | 75 ¢ 80 ml | Alimentazione elettrica | AC220±10%V 50 Hz |
| Evidenziare | Transformer oil flash point tester,Low temp lube oil tester,ASTM D93 oil testing equipment |
||
SH105C Low temp closed flash point tester
SH105C low temperature closed flash point tester is designed and manufactured in accordance with the requirements of the standard GB/T 261-2008 of the People's Republic of China.
Instrument according to the standard method of heating, automatic rise and fall, automatic ventilation, automatic ignition, automatic display, automatic locking flash point value, automatic printing results.
After the test can be automatically cooled, to achieve the full automation of the work process.It has the advantages of accurate measurement, good repeatability, stable performance and simple operation.Widely used in electric power, petroleum, chemical, commodity inspection, scientific research and other departments.
In line with ISO-2719, GB261 standard and GB 5085.4-2007 hazardous waste identification standard flammability identification.
Main technical indexes and parameters
| Power supply | AC220±10%V 50Hz |
| Flash point detection range | 0 ~ +350℃ |
| Measurement precision |
The difference between two experimental results is less than 2 ℃ (for the same operator); The difference between two experimental results is less than 3℃ (for different operators); |
| Temp control accuracy | ± 0.1℃ |
| Ignition device | electronic ignition point, no gas source required |
| Refrigeration method | compressor refrigeration |
| Power supply voltage | AC220V ± 10% 50Hz |
| Whole power | not exceeding 300W |
| Environmental temp | 5℃ ~ 30℃ |
| Relative humidity | 30 ~ 80% |
| Experimental volume | 75 ~ 80ml |
| Instrument size | 430 * 380 * 520mm |
| Instrument weight | 15kg |
| Circulating bath size | 450 * 480 * 580mm |
| Circulating bath weight | 28kg |
![]()
Note: The appearance pictures, dimensions, volume and weight of the instrument are for reference only. If there are any updates to the instrument, they may be slight changes without prior notice.
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The provided instrument materials are brand new, meet national quality standards, and have a manufacturer's certificate of conformity;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The overall quality assurance period of the equipment is one year (excluding normal wear and tear of vulnerable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that occur during the warranty period. Due to equipment malfunction caused by the user's responsibility, we are responsible for repairing and charging reasonable fees.
----Lifetime discounted supply of parts for equipment, and lifetime maintenance and repair of the entire machine.
----After the expiration of the warranty period, if the user needs maintenance and technical services, we will only charge a cost fee.
Packing list
| S/N | Name | Quantity | Unit | Note |
| 1 | Automatic closed-mouth flash point meter | 1 | Set | |
| 2 | Low temperature circulating bath | 1 | Set | |
| 3 | Oil cup | 1 | Piece | |
| 4 | AC power cord | 1 | Piece | |
| 5 | Printing paper | 1 | Piece | |
| 6 | Instruction manual | 1 | Piece | |
| 7 | Packing list | 1 | Copy | |
| 8 | Certificate warranty card | 1 | Copy |
![]()

