-
strumenti difficili del petrolio
-
Strumenti di prova dell'antigelo del grasso e dell'olio lubrificante
-
Apparecchiatura di collaudo del combustibile diesel
-
Apparecchiatura di collaudo dell'olio del trasformatore
-
Strumento di prova dell'alimentazione
-
Strumenti farmaceutici di prova
-
Apparecchiatura di collaudo dell'olio da tavola
-
Strumenti di analisi chimica
-
Apparecchiatura di collaudo dell'olio lubrificante
-
Strumento della prova della farina
-
Strumenti di prova dell'alimento
-
Apparecchiatura di collaudo del petrolio greggio
-
Apparecchiatura di collaudo dell'olio idraulico
-
Tester del punto di infiammabilità
-
Tester cinematico di viscosità
-
Tester del punto di congelamento
-
Apparecchiatura di penetrazione del cono
Crude Oil Semi-Automatic Density Tester 0 ~ 100℃ USB Drive Output ASTM D1298
| Luogo di origine | Cina |
|---|---|
| Marca | Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. |
| Certificazione | GB/T 1884, ASTM D1298, GB/T 2281, GB 36170, SH0068, GB/T 4472 |
| Numero di modello | Sh102f |
| Quantità di ordine minimo | 1 |
| Imballaggi particolari | cassa di legno |
| Tempi di consegna | 7 - 15 giorni lavorativi |
| Termini di pagamento | T/T |
| Capacità di alimentazione | 10000 set/anno |
| Intervallo di misurazione della temperatura | 0 ~ 100℃ o (personalizzato -60℃ ~ 80℃) | Controllo della temperatura | 0,1 ℃ |
|---|---|---|---|
| Capacità del tubo di prova | 500 ml | metodo di raffreddamento | raffreddamento del compressore |
| Intero potere | non superiore a 2000 W | Alimentatore funzionante | AC220V ± 10% 50Hz |
| Evidenziare | Crude Oil Density Tester USB Output,Semi-Automatic Crude Oil Tester ASTM D1298,Crude Oil Testing Equipment 0-100℃ |
||
SH102F Semi-automatic density tester for petroleum crude oil
This instrument is designed and manufactured in accordance with the Chinese standard GB/T 1884 "Determination of Density of Petroleum and Liquid Petroleum Products (Densimeter Method)" and the requirements specified in ASTM D1298 and GB/T2 281-2008 for the density of coking oil products. It also complies with GB36170-2018.
Crude oil product density tester is a liquid petroleum product density analyzer developed by our company, suitable for measuring the density of crude oil and liquid petroleum products. It can also measure the density of chemical products and complies with the GB/T 4472 standard "Measurement of Density and Relative Density of Chemical Products."
Product Paramenters
● Adopting a color LCD large screen display, a fully Chinese human-machine dialogue interface, and an unmarked keyboard.
| Compliant with standards | GB/T 1884 ASTM D1298 |
| Temp measurement range | 0 ~ 100℃ or (customized -60℃ ~ 80℃) |
| Temp control accuracy | 0.1℃ |
| Test tube capacity | 500ml |
| Mixing device | electric mixing device |
| Cooling method | Compressor cooling |
| Temp sensor | Industrial high-precision PT100 sensor |
| Printing interface | Enter the density value to automatically print the petroleum density value. |
| Result output | It can also be equipped with a USB drive output function to output to the PC for long-term storage |
| Data storage | USB data export function |
| Printer | equipped with a micro printer |
| Whole power | not exceeding 2000W |
| Working power supply | AC220V ± 10% 50Hz |
| Instrument size | 950 * 500 * 510mm |
| Instrument weight | 48.83kg |
| Packaging size | 1060 * 620 * 610mm |
| Weight | 62kg |
![]()
Note: The appearance pictures, dimensions, volume, and weight of the instrument are for reference only. If there are any updates to the instrument, there may be slight changes without prior notice.
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The provided instrument materials are brand new, meet national quality standards, and have a manufacturer's certificate of conformity;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The overall quality assurance period of the equipment is one year (excluding normal wear and tear of vulnerable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that occur during the warranty period. Due to equipment malfunction caused by the user's responsibility, we are responsible for repairing and charging reasonable fees.
----Lifetime discounted supply of parts for equipment, and lifetime maintenance and repair of the entire machine.
----After the expiration of the warranty period, if the user needs maintenance and technical services, we will only charge a cost fee.
Packing List
| S/N | Name | Quantity | Unit | Remarks |
| 1 | Host | 1 | Set | |
| 2 | Density tube | 1 | Piece | 10-group set |
| 3 | Power line | 1 | Set | |
| 4 | Cartridge fuse | 1 | Piece | |
| 5 | Volumetric cylinder, 500mL | 2 | piece | |
| 6 | Operating instruction | 1 | Piece | |
| 7 | Packing list | 1 | Copy | |
| 8 | Certificate of Conformity and Warranty Card | 1 | Copy |
![]()

